عنوان : نیاز بیماران تالاسمی به اهدای خون/ هراس از كرونا نباید مانع اهدای خون شود
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۱۲/۱۵ 
ساعت : ۱۰:۵۵:۳۰

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رئیس انجمن تالاسمی ایران با اعلام نیاز بیماران تالاسمی به اهدای خون گفت: شیوع کرونا، عدم مراجعهاهداکنندگان خون به مراکز اهدای خون را مضاعف کرده است.

یونس عرب، رئیس انجمن تالاسمی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با مشکلات مضاعفی که ممکن است برای بیماران تالاسمی، به دلیل کمبود خون در آستانه نوروز و شیوع بیماری کرونا ایجاد شود، گفت: بیماران تالاسمی هر ساله در ایام نوروز با کمبود اهدای خون رو به رو بودند که امسال نگرانی مردم از بیماری کرونا، این مشکل را دوچندان کرده است

عرب گفت: وضعیت کرونا، عدم مراجعه اهداکنندگان به مراکز اهدای خون را مضاعف کرده است و به ویژه در استان‌های زاهدان و کهگیلویه و بویراحمد با کمبود بیشتری روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود کمبود فرآورده‌های خون در تهران نیز جدی شود اظهار داشت: خواهش ما از مردم، اهداکنندگان مستمر خون یا دیگر کسانی که امکان اهدای خون دارند، این است که درک کنند نیاز به خون همیشگی است. ضمن اینکه مردم را به اهدای خون دعوت می‌کنیم، آن‌ها مطمئن باشند که تمام تمهیدات لازم در مراکز انتقال خون رعایت می‌شود.

یونس عرب خاطرنشان ساخت: تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از انتقال ویروس کووید ۱۹در مراکز انتقال خون انجام می‌شود. اگر افراد جامعه، این هم‌یاری را با بیماران تالاسمی و دیگر بیمارانی که به خون نیاز دارند داشته باشند، می‌توانیم این دوران را بدون آسیب‌دیدن بیماران خاص سپری کنیم.

بسیاری از بیماران نیاز روزانه به خون دارند

 ۲۰درصد خون اهدائی را برای بیماران خاص استفاده می‌کنیم

دکتر بشیر حاجی‌بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در همین رابطه گفت: شیوع بیماری کرونا نباید اهدای خون را از یاد اهداکنندگان ببرد. کشور به طور روزانه، ۶هزار واحد خون نیاز دارد. ما باید بتوانیم جوابگوی ۹۰۰بیمارستان و مرکز درمانی در کشور باشیم

وی افزود: نیاز به خون و فرآورده‌های آن مانند پلاکت به صورت روزانه مورد نیاز است. برای تهیه این پلاکت باید خونی که روزانه اهدا می‌شود را طی ۶ساعت اولیه فرآوری کنیم و ارائه دهیم.

حاجی بیگی بیان کرد: ۲۰درصد خون اهدائی را برای بیماران خاص استفاده می‌کنیم. این مصرف بالا برای بیماران خاص نیاز به اهدای روزانه دارد. در رابطه با بیماران تالاسمی هم باید اشاره کنم که هر بیمار، دو هفته یکبار نیاز به دریافت خون دارد. نگرانی ما از کاهش ذخایر خون در کشور است. در ایران به طور سالانه ۲.۵میلیون نفر برای اهدای خون مراجعه می‌کنند.بازگشت           چاپ چاپ         
 

سال 1398 سال رونق تولید (کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به اداره کل انتقال خون استان البرز می باشد )

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0