رو عنوان : 21 مهر ماه «روز جهانی ترومبوز»
عنوان : ایجاد لخته در رگ ها مرگبار اما قابل پیش گیری است
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ 
ساعت : ۱۲:۵۵:۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

21 مهر ماه «روز جهانی ترومبوز»

ایجاد لخته در رگ ها مرگبار اما قابل پیش گیری است

ایجاد لخته در عروق خونی که در اصطلاح پزشکی «ترومبوز» نامیده می شود سبب یک چهارم مرگ و میرها در سراسر جهان است اما در بسیاری موارد می توان با داشتن آگاهی های لازم در این زمینه از این عارضه مرگبار پیشگیری کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، دکتر مینو احمدی نژاد متخصص پاتولوژی و رئیس آزمایشگاه تخصصی ترومبوز هموستاز سازمان انتقال خون و دبیر انجمن علمی ترومبوز هموستاز ایران در این مورد گفت: ترومبوز مهمترین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در بیمارستان ها می باشد. وی تاکید کرد: ترومبوز عامل زمینه ای و قابل پیشگیری سکته های قلبی، سکته های مغزی و ترومبوآمبولی های وریدی است و برخی از افراد واجد ریسک بالاتری برای مواجهه با ترومبوز می باشند.

وی «بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان» را یکی از این عوامل دانست و افزود: بیمارانی که قرار است جراحی های زانو و مفصل ران روی آن ها صورت گیرد در معرض خطر هستند. همچنین  بیماران سرطانی، چهار برابر افراد عادی در معرض ایجاد ترومبوز می باشند.  

وی بی حرکتی طولانی مدت، سن بالای 60 سال، سابقه فامیلی یا شخصی ترومبوز  از جمله سکته های مغزی، ضربه، استفاده از داروهای هورمونی با محتوای استروژنی، چاقی، استعمال دخانیات و  مصرف الکل را از عوامل خطرساز ترومبوز دانست که با حذف این فاکتورها به راحتی می توان از اتفاقات مرگبار ناشی از ترومبوز پیشگیری کرد. 

دکتر احمدی نژاد افزود: انجمن بین المللی ترومبوز به پزشکان توصیه کرده است برای پیشگیری از ترومبوز از طریق تهیه یک استاندارد دقیق، عوامل خطر ایجادکننده لخته در عروق برای بیماران را ارزیابی کنند تا بتوان از مرگ و میرهای ناشی از ایجاد لخته در خون هر چه موثرتر پیشگیری نمایند.بازگشت           چاپ چاپ         
 

سال 1398 سال رونق تولید (کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به اداره کل انتقال خون استان البرز می باشد )

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0