رو عنوان : در سمینار آموزشی مدیریت خون بیمارمطرح شد
عنوان : انتقال خون محافظه كارانه به نفع بیمار و نظام سلامت است
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۸/۱۳ 
ساعت : ۱۱:۳:۵۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

در سمینار آموزشی مدیریت خون بیمارمطرح شد:

انتقال خون محافظه کارانه به نفع بیمار و نظام سلامت است

در سمینار آموزشی مدیریت خون بیمار مباحث گوناگونی در این خصوص مطرح شد که جملگی به این واقعیت اشاره داشت که انتقال خون محافظه کارانه و مدیریت خون بیمار به نفع بیمار و نظام سلامت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون دکتر هادی پور مشاور مدیر عامل در سمینار آموزشی مدیریت خون بیمار گفت: انواع درمان از جمله انتقال خون باید حد اکثر منافع را برای بیمار داشته باشد.

وی با اشاره به شاخص های یک درمان مناسب گفت: باید درمان برای بیمار حد اکثر منافع و کمترین عارضه را داشته باشد، هزینه های آشکار و پنهان نظام سلامت را کاهش دهد و برای مصرف کنندگان مستمر دسترسی مستمر امکان پذیر باشد و تعادل بین کیفیت و کمیت رعایت شود.

وی با اشاره به حذف اهدا اولی ها با هدف رسیدن به ریسک صفر سلامت خون گفت: برای تحقق این هدف باید همه همکاری کنند و کنترل مصرف خون یک کار تیمی است.

وی اگاه سازی مصرف کنندگان را از حقوق بیمار خواند و گفت: رضایت آگاهانه، اطلاعات کافی در مورد بیماری، آگاهی از جزییات درمان، داشتن یک نسخه از پرونده بیمار، جزییات معایب و مزایای درمان و استفاده از درمان جایگزین از جمله اطلاعاتی است که باید در اختیار بیماران قرار گیرد.

وی وضعیت ایران را در مورد اطلاع رسانی به بیماران نا مناسب خواند و با مرور پژوهشی که در سازمان انتقال خون در این زمینه انجام شده است گفت: از میان بیمارانی که مورد سوال قرار گرفتند 30 درصد آنان عمل جراحی اورژانسی و بقیه انتخابی بودند.

97 درصد این آزمودنی ها معتقد بودند که اطلاع رسانی در مورد تزریق خون عوارض و فواید آن انجام نشده است.

84 درصد آنها تنها حین عمل از نظر آنمی مورد بررسی قرار گرفته اند و این گروه پس از آموزش در خصوص دریافت خون و استفاده از خون اتولوگ نسبت به قبل از آن تفاوت قابل توجهی نشان می دهند.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: بیمار آگاه بازده درمان را افزایش می دهد.

در این سمینار دکتر نازلی ثروتیان نیز در مورد استفاده از روشهای هموستازیس و تکنیک های جراحی سخنانی ایراد کرد.وییکی از مهمترین گامهای مدیریت خون بیماررا  به حد اقل رساندن هدررفت خون و خونریزی هنگام جراحی دانست و گفت: تا کنون روشهای متعددی در این مورد به کار گرفته شده است که مهمترین آنها استفاده از روشهای جراحی کمتر تهاجمی است که هدر رفت خون را به حد اقل می رساند.

دکتر ثروتیان با اشاره به عوارض خونریزی حین عمل گفت: کاهش درجه حرارت مرکزی بدن که باعث خونریزی بیشتر می شود، کمبود پلاکت که سبب خونریزی بیشتر می شودو شوک هایپوولومیک که گاه خطرمرگ بیمار را در پی دارد از مواردی است که باید از آنها جلوگیری شود زیرا علاوه بر خطرات جانی این عوارض پیامدهای اقتصادی برای بیمار و نظام سلامت دارد که پایش بیمار، مشاوره های اختصاصی، زمان بستری طولانی تر و مداخلات پزشکی بیشتر از آن جمله است.

وی تاکید کرد: این موضوع اهمیت محدود ساختن و کنترل خونریزی طی جراحی را آشکار می کند و توصیه می شود که  تیم جراحی بهترین تکنیک جراحی را با پیشبینی میزان خون ریزی در حین جراحی، پیش از عمل انتخاب کند.

در این سمینار دکتر ناسی زاده نیزدر خصوص اندیکاسیون های مصرف فرآورده های خونی نکاتی را تشریح کرد، سپس دکتر شهین شریفی سخنران دیگر این همایش در مورد عوارض مرتبط با مصرف خون و فرآورده های آن سخنرانی خود را ارائه کرد. او در مورد علائم عوارض و پیشگیری و درمان آن مباحثی را تشریح کرد.

همچنین دکتر آزیتا چگینی به تشریح مباحث مربوط به مدیریت و ارزیابی آنمی قبل و بعد از عمل جراحی، روشهای استفاده از خون اتولوگ و بازگردان خون بیمار به بدن او و استفاده از استراتژی و روشهای بیهوشی و ثابت نگه داشتن درجه حرارت مرکزی بدن و تکنیکهای صرفه جویی د رخون حین جراحی پرداخت.

دکتر احمدی نژآد مباحث مربوط به شناسایی و مدیریت ریسک خونریزی حین عمل را تشریح کرد و دکتر الهام خلف عادلی در مورد تست های انعقادی و بررسی داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت اثر گذار در خونریزی سخنرانی کرد.

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا کلیک کنید.بازگشت           چاپ چاپ         
 

سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی (کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به اداره کل انتقال خون استان البرز می باشد )

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0